Κυριακή 3 Οκτωβρίου 2010

Πανσερραϊκός-Λάρισα 1-0

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας πανηγύρισε ο Πανσερραϊκός.
Η ομάδα του Ντράγκαν Κοκότοβιτς επικράτησε 1-0 της ΑΕΛ στο πλαίσιο της 5ης ημέρας, με γκολ που σημείωσε ο Νταλέ στο 44ο λεπτό...

Οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν με παίκτη λιγότερο στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, λόγω αποβολής του Ιγκλέσιας, με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 24΄. Η ΑΕΛ έδειχνε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, όμως η πολύ γρήγορη αποβολή του Ιγκλέσιας (χτύπησε εκτός φάσης τον Παπάζογλου) ήταν φυσικό να διαφοροποιήσει τις ισορροπίες.

Παρόλα αυτά οι παίκτες του Γιάννη Παπακώστα δεν το έβαλαν κάτω. Στο 25΄ ο Ράντμαν απέκρουσε το τετ-α-τετ του Μπλάζεκ, ενώ στο 31΄ πάλι οι ίδιοι παίκτες πρωταγωνίστησαν, με τον τερματοφύλακα του Πανσερραϊκού να αποκρούει την κεφαλιά του Τσέχου, η μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι και στη συνέχεια να κυλάει... μαρτυρικά πάνω στη γραμμή.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πήγαιναν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ, στο 44΄ ο Λεοζίνιο βρέθηκε στην περιοχή, έπιασε μια σέντρα-σουτ, ο Νταλέ βρέθηκε αμαρκάριστος στο πίσω δοκάρι του Βιέρα και δεν είχε πρόβλημα με προβολή να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο β΄ ημίχρονο οι Σερραίοι «επένδυσαν» στο αριθμητικό πλεονέκτημά τους. Άφησαν χώρο στην ΑΕΛ, η οποία δεν μπόρεσε να φανεί απειλητική. Δεν είναι υπερβολή να πει κανείς ότι σε ολόκληρο το 45λεπτο δεν δημιουργήθηκε καμία επικίνδυνη φάση μπροστά στις δύο εστίες και ο Πανσερραϊκός πανηγύρισε την παρθενική του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκας.

Όσο για τη Λάρισα, που μετρά τέσσερα διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα, βρίσκεται πλέον στην επικίνδυνη ζώνη.

Διαιτητής: Τριτσώνης (Αθηνών)

Κίτρινες: Κάστρο, Παντελιάδης, Γεωργιάδης - Μπλάζεκ, Κουζέν

Κόκκινη: Ιγκλέσιας (24΄)

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Ντράγκαν Κοκότοβιτς): Ράντμαν, Παπάζογλου, Παντελιάδης, Αμπουμπακάρι (62΄ Γεωργιάδης), 'Αμο, Κάστρο, Σουμπίνιο (82΄ Ανάκογλου), Μπέλιτς (79΄ Ντιόγκο), Νταλέ, Μαβένε, Λεοζίνιο

ΛΑΡΙΣΑ (Γιάννης Παπακώστας): Βιέρα, Βενετίδης, Νταμπίζας, Ταυλαρίδης (81΄ Φαλάγγας), Ταλ, Γκέρεμι (71΄ Σίμιτς), Κουζέν, Μετίν (61΄ Πούρι), Ρομέου, Ιγκλέσιας, Μπλάζεκ