Σάββατο 29 Μαΐου 2010

Πανελλήνιος-Μαρούσι 72-90

Μία νίκη μακριά από την κατάληψη της 3ης θέσης στην Α1 ανδρών στο μπάσκετ, βρίσκεται το Μαρούσι. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έκαναν επίδειξη δύναμης, 90-72, επί του...

Πανελληνίου, στο το κλειστό της Κυψέλης, στον δεύτερο «μικρό τελικό» των πλέι οφ και πλέον έχουν την ευκαιρία να ολοκληρώσουν τη σειρά με “sweep” στο κλειστό του Αγίου Θωμά, την ερχόμενη Τρίτη (1/6) στις 19:00.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 31-41, 49-65, 72-90

Στηλοβάτες της επιτυχίας, οι δύο σέντερ του Αμαρουσίου Κώστας Καϊμακόγλου (20π., 9 ρ.) και Δημήτρης Μαυροειδής (17π.), σε καλή μέρα ο Πατ Καλάθης (14π.) και ο Τζαμόν Λούκας (12π.), παρά την εξουδετέρωση του Μπίλι Κις από τον Ηλία Ζούρο και τους παίκτες του. Τα 46 ριμπάουντ των νικητών έναντι των... 22 των γηπεδούχων... μιλούν από μόνα τους. Ο Ίαν Βουγιούκας εγκλωβίστηκε στην άμυνα του αντιπάλου και οι Μπλάκνεϊ (16π.), Σμιθ (14π.) ήταν πολύ μόνοι για να ισοφαρίσει ο σύλλογος των «Ολυμπιονικών» σε 1-1. Με 15 ασίστ, 11 κλεψίματα και 8/19 τριπ. έναντι των 3/19 των γηπεδούχων, το Μαρούσι απέδειξε πως δίκαια τερμάτισε στην 3η θέση της κανονικής περιόδου και ο Πανελλήνιος στην 4η.

Με 9-2 προηγήθηκε ο Πανελλήνιος, έχοντας κορυφαίους (καθ΄όλο το πρώτο δεκάλεπτο) Ντέιβις, Μπλάκνεϊ και Σμιθ. Η αντίδραση του Αμαρουσίου ήταν άμεση και είχε... ονοματεπώνυμο... Δημήτρης Μαυροειδής. Με την είσοδο του στο παρκέ, οι φιλοξενούμενοι επιδόθηκαν σε επιμέρους σκορ 8-2, με τον Περιστεριώτη σέντερ να σημειώνει τους 8 από τους 10 πόντους της ομάδας του στο, 11-10. Ο Κις ήταν εγκλωβισμένος στην άμυνα του Μανώλη Παπαμακάριου, ενώ ο Χαραλαμπίδης με 4 πόντους ήταν ο βασικός εκφραστής του σερί 5-0 του Πανελληνίου που ακολούθησε, 16-10, αλλά μέχρι το 10ο λεπτό, ένα τρίποντο του Πελεκάνου, και καλάθια από Αριγκμπάμπου, Λούκας, έφεραν πάλι στο -1, 18-17, την 3η ομάδα της κανονικής περιόδου. Οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν, στο σκορ, μέχρι το 23-28 που διαμόρφωσε με τρίποντο ο Πατ Καλάθης, ενώ ο Μπαρτζώκας έριξε για 7 λεπτά τον Φάνη Κουμπούρα μέχρι το ημίχρονο που ήταν αμφίβολος για τον σημερινό αγώνα. Με 7 πόντους σ’ αυτό το διάστημα ο Ντέβιν Σμιθ κρατούσε σε απόσταση αναπνοής την ομάδα της Κυψέλης... όχι για πολύ όμως. Καλάθια από τον Χόμαν, εκπληκτική άμυνα και κερδισμένες μπάλες, είχαν ως αποτέλεσμα φρενήρη ρυθμό από πλευράς φιλοξενούμενων με διαδοχικούς αιφνιδιασμούς, τους περισσότερους εκ των οποίων τελείωσε επιτυχώς ο Κώστας Καϊμακόγλου, 29-39. Στο +10, για το Μαρούσι ολοκληρώθηκε το α΄ μέρος, μετά από 2/2 βολές του Σμιθ για τους γηπεδούχους και 2/2 του Χόμαν για το Μαρούσι. Άποντος ο Κις μέχρι το ημίχρονο, μόνο 3 ο Βουγιούκας για τον Πανελλήνιο.

Στην 3η περίοδο, το Μαρούσι, όχι μόνο δεν «κλυδωνίστηκε», αλλά εκτόξευσε τη διαφορά. Αν και το 8-1 επέτρεψε στον Πανελλήνιο να μειώσει σε 39-42, τα τρίποντα από Λούκας, Καϊμακόγλου έκαναν μάταιες τις προσπάθειες του Βουγιούκα που ανέβηκε αγωνιστικά, μετά το στείρο ά μέρος (3π. στα πρώτα 20 λεπτά). Το 46-62, δια χειρός Μαυροειδή ήταν η μεγαλύτερη διαφορά μέχρι τότε (+16). Ο Πανελλήνιος δεν κατάφερε ποτέ να ισορροπήσει στον τομέα των ριμπάουντ, έβλεπε τον αντίπαλο να ανανεώνει τη μία επίθεση μετά την άλλη, και πριν το καταλάβουν οι παίκτες του Ζούρου είδαν τον ηλεκτρονικό πίνακα να γράφει, 49-70 (+21) που ήταν και η μεγαλύτερη τιμής της διαφοράς στον αγώνα. Τυπική διαδικασία η 4η περίοδος, όταν ο Πανελλήνιος μείωσε σε 63-73. Αργότερα ο Καϊμακόγλου με τρίποντο «έγραψε» το 70-84, για να λήξει ο αγώνας 72-90.

Διαιτητές: Τανατζής-Φούφης-Μπήτης

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Ηλίας Ζούρος): Ξανθόπουλος 5 (1), Παπαμακάριος 2, Χαραλαμπίδης 7 (1), Καλαϊτζής, Όουενς 2, Σμιθ 14, Πέτρουλας 3 (1), Κολώκας 6, Μπλάκνεϊ 16, Κομποδιέτας 1, Ντέιβις 4, Βουγιούκας 12

ΜΑΡΟΥΣΙ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Κουμπούρας 2, Κις 2, Λούκας 12 (1), Πελεκάνος 6 (2), Μπατής 2, Χόμαν 9, Νάτζφεϊ 2, Μαυροειδής 17, Καλάθης 14 (2), Αριγκμπάμπου 2, Κένταλ 2, Καϊμακόγλου 20